H315.4.300.H7/Z Stainless Steel Platform Scale, Pit Version
Radwag Balances and Scales
Selected language English
This image is for reference only.
Product code: WP-233-0005
close
Select models:
Select all
Show me
Download
Overview
H315.4 H/Z
  • The scale is powered from mains, RS 232 interface comes standard.
  • Scales is available in dual range version on surcharge.
Datasheet
Maximum capacity [Max]
300
kg
Minimum load
2
kg
Readability [d]
100
g
Verification unit [e]
100
g
Tare range
-300
Max readability for non-verified scale
50
OIML Class
III
Display
4,3” LCD (backlit)
Cable length
3
m
Weighing pan dimensions
1000×1000
mm
Weighing platform height
88
mm
Packaging dimensions W x D x H
1200×1200×530
Scale mass with indicator and frame
105
Protection class
IP 66 / 69 construction, IP 66 / 67 / 69 terminal
Communication interface
RS232, USB
Optional interfaces
RS232 or RS485 or 4IN/4OUT or Ethernet or analog output 4-20 mA
Power supply
100 – 240 V AC 50/60 Hz
Optional power supply
internal rechargeable battery
Operation time on batteries
max 7h
Operating temperature
°C
Relative humidity
10% – 85% RH no condensation
2 years warranty
Verification Additional fee
for verification
CE
Videos
Complete Solutions for Mass Measurement in Pharma Industry
Functions
Plus/Minus Control
Plus/Minus Control
Percent Weighing
Percent Weighing
Totalizing
Totalizing
Parts counting
Parts counting
Internal battery
Internal battery
Internal and rechargeable battery of SLA 6 V type (sealed lead acid) enables device operation without connecting the device to the mains (9h operation). The weighing instrument controls battery status and displays a respective pictogram on the screen.