H315.60.HR5.K Waterproof Scale With Stainless Steel Load Cell
Radwag Balances and Scales
Selected language English
This image is for reference only.
Product code: WP-124-0098
close
Select models:
Select all
Show me
Download
Overview
Design
Optionally, the scales can be powered from mains - 110 — 120VAC 60Hz (non-standard factory option).
Datasheet
Maximum capacity [Max]
60
kg
Minimum load
400
g
Readability [d]
20
g
Verification unit [e]
20
Tare range
-60
kg
Max readability for non-verified scale
2
OIML Class
III
Display
4,3” LCD (backlit)
Cable length
2,5
m
Weighing pan dimensions
600×600
mm
Packaging dimensions W x D x H
710×710×330
mm
Net weight
29,5
Gross weight
31,8
Protection class
IP 66 / 67 / 69 construction, IP 68 / 69 cell, IP 66 / 67 / 69 terminal
Construction
Stainless steel AISI316
Communication interface
RS232, USB
Optional interfaces
RS232 or RS485 or 4IN/4OUT or Ethernet or analog output 4-20 mA
Power supply
100 – 240 V AC 50/60 Hz
Optional power supply
internal rechargeable battery
Operation time on batteries
max 7h
Operating temperature
°C
Storage temperature
°C
Relative humidity
10% – 85% RH no condensation
2 years warranty
Verification Additional fee
for verification
CE
Videos
Complete Solutions for Mass Measurement in Pharma Industry
PUE H315 – Robust Weighing Terminal For the Toughest Industrial Applications
Functions
Plus/Minus Control
Plus/Minus Control
Percent Weighing
Percent Weighing
Totalizing
Totalizing
Parts counting
Parts counting
Internal battery
Internal battery
Internal and rechargeable battery of SLA 6 V type (sealed lead acid) enables device operation without connecting the device to the mains (9h operation). The weighing instrument controls battery status and displays a respective pictogram on the screen.