HRP 1000.5Y.KB Mass Comparator
Radwag Balances and Scales
Selected language English
HRP 1000.5Y.KB Mass Comparator
This image is for reference only.
HRP 1000.5Y.KB Mass Comparator
Product code: WL-414-0030
Change the model (2)
done
Max: 1050kgd: 5g
 1000×800mm
expand_more
Max: 2100kgd: 10g
 1250×1000mm
Maximum capacity [Max]: 1050 kg
Readability [d]: 5 g
close
Select models:
HRP 1000.5Y.KB Mass Comparator
HRP 2000.5Y.KB Mass Comparator
Select all
Show me
Download
Overview
You Have Full Control over the Comparison
Stable Platform Plus Advanced Terminal
The terminal software will allow you to:
  • Verify the user in 4 ways and safely log off
  • Communicate via Ambient Light alerts and voice commands
  • Leave text Live Notes
and more.
Comparison Is a Lot, but Not Everything
  • Receipt printers
  • Barcode scanners
  • Fingerprint reader
  • Stands, wall mounting kits and mounting brackets
  • RFID* tags
  • RAD KEY software
  • RMCS System
  • THBR 2.0 System
  • Additional modules (RES Radwag Extended SI Module and CFR 21 Part 11 Compliance Module)
  • RS 232 and RS 485 cables
  • Protective covers for the terminal.
* RFID ISO/IEC 14443 Type A, 13.56 MHz
Wi-Fi® is a registered trademark of Wi-Fi Alliance®.
Datasheet
M1 Calibration Range
1000
kg
M2 Calibration Range
kg
Maximum capacity [Max]
1050
Readability [d]
5
g
Standard repeatability [Max]
6
g
Standard repeatability [5% Max]
4
Permissible repeatability
8
Linearity
±30
Eccentricity (tested load)
1d / 5 mm
Electric compensation range
Stabilization time
10
s
Adjustment
internal (automatic)
Display
10″ graphic colour touchscreen
Weighing pan dimensions
mm
Controling device dimensions
mm
Comparator packaging dimensions without self-centering weighing pan
Net weight
121
Gross weight
161
Recommended load speed
0,3 m/min
Maximum permissible load speed
0,6 m/min
Weighing unit dimensions without self-centering weighing pan
Communication interface
2×USB-A, USB-C, RS 232 (COM3), HDMI, Ethernet, Wi-Fi®, Hotspot
Operating temperature
°C
Operating temperature change rate
±2 °C / 12 h
Relative humidity
40% – 60%
Relative humidity change rate
±10% / 4 h