
Housing
Basic version of the terminal supports 1 analog weighing platform. The possibility to install an additional weighing module enables to support 2 weighing platforms.

Diodes

Multifunctional Software

Optional Power Source from Internal Battery

PUE HX7 Weighing Terminal





| OIML Class | III |
| Maximum quantity of verification units | 6000 * |
| Minimum volatge per verification unit | 0,4 µV |
| Maximum voltage per verification unit | 3,25 µV |
| Minimum load cell impedance | 50 Ω |
| Maximum load cell impedance | 1200 Ω |
| Load cell excitation voltage | 5V DC |
| Maximum increase of signal | 19,5 mV |
| Connection of load cells | 4 or 6 wires + ekran |
| Display | 7” graphic colour |
| Device dimensions W x D x H | 340×231×120 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 370×310×220 mm |
| Net weight | 3,16 kg |
| Gross weight | 4,86 kg |
| Protection class | IP 66 / 67 |
| Keypad | membrane |
| Communication interface | RS232, USB-A, 4IN, 4OUT, Ethernet, Modbus TCP/IP |
| Optional interfaces | USB (M12 4P), RS485, RS232, Profibus (Dp SLAVE), PROFINET (RJ45), EtherNet/IP (RJ45), 12 IN / 12 OUT, 4-20mA, 0-10V |
| Power consumption max. | 25 W |
| Optional power supply | internal rechargeable battery |
| Operation time on batteries | max 7h |
| Operating temperature | -10 – +40 °C |
| Storage temperature | -10 – +50 °C |
| Relative humidity | 10% – 80% RH no condensation |
| Max number of platforms | max 2 (1× standard + 1× option) |