
Best Repeatability of Measurements in a Short Time

Universal Insert Shape

Measurement of Ambient Conditions Directly in the Weighing Chamber
Real-Time Vibration Measurement

Compact Design

Built-in Assistant for Setting the Mass Standards

UMA 100.5Y Automatic Mass Comparator
⤢
ø21mm⤢
ø20mm⤢
ø20mm⤢
ø30mm⤢
ø48mm





| E0 Calibration Range | 1 – 100 g * g |
| E1 Calibration Range | 1 – 100 g |
| E2 Calibration Range | 1 – 100 g |
| F1 Calibration Range | 1 – 100 g |
| F2 Calibration Range | 1 – 100 g |
| M1 Calibration Range | 1 – 100 g |
| M2 Calibration Range | 1 – 100 g |
| Maximum capacity [Max] | 110 g |
| Readability [d] | 0,001 mg |
| Standard repeatability [Max] | 2 µg |
| Standard repeatability [5% Max] | 1,5 µg |
| Permissible repeatability | 3,5 µg |
| Linearity | ±10 µg |
| Eccentricity (tested load) | 0 mg |
| Electric compensation range | -1 g – +10 g |
| Stabilization time | 30 s |
| Adjustment | internal (automatic) |
| Display | 10″ graphic colour touchscreen |
| Weighing pan dimensions | ø21 mm |
| Weighing device dimensions | 700×585×720 mm |
| Controling device dimensions | 460×250×195 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 1200×1000×1566 mm |
| Net weight | 114,3 kg |
| Gross weight | 204,3 kg |
| Supplementary weights | internal (automatic) |
| Supplementary weights external | - |
| Magazine | 36 |
| Communication interface | 2×USB-A, USB-C, RS 232 (COM3), HDMI, Ethernet, Wi-Fi®, Hotspot |
| Power supply | 100 – 240 V AC 50/60 Hz |
| Operating temperature | +15 – +30 °C |
| Operating temperature change rate | ±0,5 °C / 12 h (±0,3 °C / 4 h) |
| Relative humidity | 40% – 60% |
| Relative humidity change rate | ±5% / 12 h (3% / 4 h) |