WPY 3/F1/K Multifunctional Scale

Not just weighing

Use the potential
Do you need ALIBI?

WPY 3/F1/K Multifunctional Scale
⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
500×700mm⤢
500×700mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
500×700mm⤢
500×700mm⤢
300×300mm⤢
300×300mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
500×700mm⤢
500×700mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
500×700mm⤢
500×700mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
400×500mm⤢
500×700mm⤢
500×700mm


| Maximum capacity [Max] | 3 kg |
| Minimum load | 20 g |
| Readability [d] | 1 g |
| Verification unit [e] | 1 g |
| Tare range | -3 kg |
| Max readability for non-verified scale | 0,2 g |
| Stabilization time | 2 s |
| Adjustment | external |
| OIML Class | III |
| Display | 5,7” Resistive Color Touchscreen |
| Weighing pan dimensions | 300×300 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 570×390×170 mm |
| Net weight | 5,3 kg |
| Gross weight | 6,1 kg |
| Protection class | IP 65 construction, IP 43 terminal |
| Communication interface | 2×RS232, 2×USB-A, Ethernet, 4 IN / 4 OUT (digital), Wi-Fi® |
| Power supply | 100 – 240 V AC 50/60 Hz |
| Operating temperature | -10 – +40 °C |
Additional fee