
HX7.4 H/Z
The terminal's system of information is based on databases:
- users,
- products,
- weighings,
- packaging,
- formulations,
- customers,
- ALIBI memory which guarantees stored data safety.
HX7.4.600.H8/Z Multifunctional Stainless Steel Platform Scale, pit version
⤢
1200×1200mm⤢
800×800mm⤢
1000×1000mm⤢
800×800mm⤢
1000×1000mm⤢
1200×1500mm⤢
1200×1200mm⤢
1500×1500mm⤢
1500×2000mm⤢
800×800mm⤢
1000×1000mm⤢
1200×1500mm⤢
1500×1500mm⤢
1500×2000mm⤢
1000×1000mm⤢
1200×1500mm⤢
1200×1200mm⤢
1500×1500mm⤢
1500×1500mm⤢
1500×2000mm⤢
1200×1500mm⤢
1200×1200mm⤢
1500×1500mm⤢
1500×2000mm
| Maximum capacity [Max] | 600 kg |
| Minimum load | 4 kg |
| Readability [d] | 200 g |
| Verification unit [e] | 200 g |
| Tare range | -600 kg |
| Max readability for non-verified scale | 100 g |
| OIML Class | III |
| Display | 7” graphic colour |
| Cable length | 3 m |
| Weighing pan dimensions | 1200×1200 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 1400×1400×550 mm |
| Net weight | 144,7 kg |
| Gross weight | 181,3 kg |
| Protection class | IP 66 / 69 construction, IP 66 / 67 terminal |
| Keypad | membrane |
| Construction | Stainless steel AISI304 |
| Communication interface | RS232, USB-A, 4IN, 4OUT, Ethernet, Modbus TCP/IP |
| Optional interfaces | USB (M12 4P), RS485, RS232, Profibus (Dp SLAVE), PROFINET (RJ45), EtherNet/IP (RJ45), 12 IN / 12 OUT, 4-20mA, 0-10V |
| Power supply | 100 – 240 V AC 50/60 Hz |
| Power consumption max. | 25 W |
| Optional power supply | 12 – 24 V DC |
| Operating temperature | -10 – +40 °C |
| Storage temperature | -10 – +50 °C |
| Relative humidity | 10% – 80% RH no condensation |
| Indicator | PUE HX7 |
| Number of buttons | 22 |
| Max number of platforms | 2 |
Additional fee