HX7.300.H6 Multifunctional Scale

Use the potential

Easy and pleasant
The bracket allows the terminal to be placed on any flat horizontal surface or screwed to the wall with adjustable angle.

The power of steel
Not just weighing

HX7.300.H6 Multifunctional Scale
⤢
800×800mm⤢
150×200mm⤢
150×200mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
150×200mm⤢
250×300mm⤢
150×200mm⤢
410×410mm⤢
250×300mm⤢
600×600mm⤢
150×200mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
600×600mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
600×600mm⤢
800×800mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
800×800mm⤢
600×600mm



| Maximum capacity [Max] | 300 kg |
| Minimum load | 2 kg |
| Readability [d] | 100 g |
| Verification unit [e] | 100 g |
| Tare range | -300 kg |
| Max readability for non-verified scale | 20 g |
| OIML Class | III |
| Display | 7” graphic colour |
| Weighing pan dimensions | 800×800 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 820×1250×490 mm |
| Net weight | 44,4 kg |
| Gross weight | 47,9 kg |
| Protection class | IP 66 / 67 construction, IP 66 / 67 terminal |
| Keypad | membrane |
| Construction | Stainless steel AISI304 |
| Weighing pan material | Stainless steel AISI304 |
| Communication interface | RS232, USB-A, 4IN, 4OUT, Ethernet, Modbus TCP/IP |
| Optional interfaces | USB (M12 4P), RS485, RS232, Profibus (Dp SLAVE), PROFINET (RJ45), EtherNet/IP (RJ45), 12 IN / 12 OUT, 4-20mA, 0-10V |
| Power supply | 100 – 240 V AC 50/60 Hz |
| Power consumption max. | 25 W |
| Optional power supply | 12 – 24 V DC |
| Operating temperature | -10 – +40 °C |
| Storage temperature | -10 – +50 °C |
| Relative humidity | 10% – 80% RH no condensation |
| Indicator | PUE HX7 |
| Number of buttons | 22 |
| Max number of platforms | 2 |
Additional fee