HX7 HR scale’s multi functions

Display

Hermetic communication interfaces
With use of the bracket you can either place the terminal at any flat horizontal surface, or fix it to the wall adjusting the tilt respectively to suit your needs.

HX7.150.HR4 Multifunctional Scale
⤢
500×500mm⤢
250×300mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
600×600mm⤢
250×300mm⤢
250×300mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
600×600mm⤢
410×410mm⤢
400×600mm⤢
500×500mm⤢
600×600mm⤢
400×600mm⤢
410×410mm


| Maximum capacity [Max] | 150 kg |
| Minimum load | 1 kg |
| Readability [d] | 50 g |
| Verification unit [e] | 50 g |
| Tare range | -150 kg |
| Max readability for non-verified scale | 5 g |
| OIML Class | III |
| Display | 7” graphic colour |
| Weighing pan dimensions | 500×500 mm |
| Packaging dimensions W x D x H | 610×610×550 mm |
| Net weight | 20,8 kg |
| Gross weight | 22 kg |
| Protection class | IP 66 / 67 / 69 construction, IP 68 / 69 cell, IP 66 / 67 / 69 terminal |
| Keypad | membrane |
| Construction | Stainless steel AISI316 |
| Weighing pan material | Stainless steel AISI316 |
| Communication interface | RS232, USB-A, 4IN, 4OUT, Ethernet, Modbus TCP/IP |
| Optional interfaces | USB (M12 4P), RS485, RS232, Profibus (Dp SLAVE), PROFINET (RJ45), EtherNet/IP (RJ45), 12 IN / 12 OUT, 4-20mA, 0-10V |
| Power supply | 100 – 240 V AC 50/60 Hz |
| Power consumption max. | 25 W |
| Optional power supply | 12 – 24 V DC |
| Operating temperature | -10 – +40 °C |
| Storage temperature | -10 – +50 °C |
| Relative humidity | 10% – 80% RH no condensation |
| Indicator | PUE HX7 |
| Number of buttons | 22 |
| Max number of platforms | 2 |
Additional fee