MPS.M.5100/10000.Y Weighing Module
Radwag Balances and Scales
Selected language English
This image is for reference only.
Product code: WX-016-1004
Change the model (3)
done
Max: 5100 / 10000gd: 0,01 / 0,05g
 ø100mm
expand_more
Max: 3300gd: 10mg
 ø100mm
Max: 6300gd: 10mg
 ø100mm
Maximum capacity [Max]: 5100 / 10000 g
Readability [d]: 0.01 / 0.05 g
close
Select models:
MPS.M.3300.Y Weighing Module
MPS.M.6300.Y Weighing Module
Select all
Show me
Download
Overview
It features a measuring system based on RADWAG’s proprietary
MONO
BLOCK®
MPS.M Weighing Module – Application
What Do You Get in the Set?
  • Module with standard weighing pan
  • Power supply
  • P0108 – RS232 cable; computer – module.
MPS.M Weighing Module – What Are Its Advantages?
  • Compact size
  • Internal calibration
Datasheet
Maximum capacity [Max]
5100 / 10000
g
Preload range
1
kg
Readability [d]
0,01 / 0,05
g
Repeatability
Linearity
mg
Warm-up time after connection to power
1
h
Stabilization time
2
s
Adjustment
internal
Protection class
IP 43
Housing
aluminum
Weighing pan material
aluminum
Communication interface
RS232, Ethernet TCP/IP
Optional interfaces
RS485, 2 IN/2 OUT
Power supply
Adapter: 100 – 240V AC 50/60Hz 0,6A; 12V DC 1,2A Module: 12V DC
Operating temperature
°C
Relative humidity
40% – 80%